Aydın şehri Venedik’e ya da Eskişehir’e benzedi mi?

2014-10-13 22:18:00

              Aydın şehri iklimi bakımından tam bir cennet. Ne var ki bu cennette yaşayan bizler Aydın çok güzel bir kent görümüne getiremiyoruz. Hımbıllığımızdan mı beceriksizliğimizden mi parasızlığımızdan mı aklımızın kıtlığından mı soyutlanmış olduğumuzdan mı bilinmez. Aydın halkı Aydın için yaşamıyor Aydını sevmiyor. Özlem hanım projeleri arka arkaya patlatıyor lakin proje bittiğinde ortaya hiç güzel yapılar çıkmıyor. insan bu park çok güzel oldu diyemiyor.

            Tabakhane deresinin ıslahı ile Aydındın Eskişehir’e benzeyeceğini söylemişti Çerçioğlu. haliyle çok heyecanlandık harika bir proje diye. proje bitti sonuç berbat. Eskişehir’in yanından bile geçmiyor. yutkunup insanın ağlayası geliyor. Aydın ve Aydın’lılar böyle güdük projeleri mi hak ediyor diye . Sayın Çerçioğlu’nun düşüncesi güzel yapmak istedikleri güzel bunlara bir diyeceğim yok ancak kimlerle çalışıyorsa işte problem onlarda. yani akıl verici yol göstericilerde.  Proje bittiğinde gazetelerdeki açılış resimlerine baktım ve  mekanın resimleri yok hiçbirinde sadece Özlem hanımın zeybek oynaması var. Demek objektiflere girmeye değer yer olmadığından sadece Özlem hanımı çekmişler. Ve resimsiz olarak şöyle yazmışlar: “Yapılan spor alanı, yürüyüş yolu ve oturma köşesi gibi düzenlemelerle birlikte derenin ikiye böldüğü Egemenlik Bulvarı adeta "Venedik Sokağı" görünümüne büründü.” Güler misin ağlar mısın…halbuki proje resimleri çok güzeldi işte yapılması planlanan Tabakhane deresi:

                       

        

ortaya çıkan şu şekilde :

 

Başka bir resim:

 

     Aydın kent meydanı da eh işte. Ben onu da beğenmedim. Eski hali çok daha iyi idi. Demek bizim çok iyi mimarlara şehir planlayıcılarına ihtiyacımız varmış. Var aslında bunlar ama niçin hiç devreye girememişler bilmem.

            Ah diyorum ah! Özlem hanım Eskişehir’e gitti onlar nasıl yapmışlar diye baktı lakin Aydın onca güzel  iklimine karşın enfes bir şehir olamadı. Üzgünüm. Ne meydanıyla ne de tabakhanesiyle ne de sapsarı Belediye binasıyla. Zaten çok çok sıcak ve nemli Aydın’ın ortasında insanı biraz daha yakan sapsarı bir belediye binası. Olacak şey değil. Niçin mavi veya yeşil camlı değil de sarı cam seçildi insanın aklı almıyor. Güya altın çağ yaşayacakmış Aydın. Onu sembolize ediyormuş altın sarısı camlar.

            Şimdi bir proje daha var o da eski dolmuş garajı yıkılacak onun yerine yedi katlı alışveriş merkezi yapılacak. Allahım hiç olmazsa bu güzel olsun. Allah aşkına bizim evi yapan müteahhite verin o bile harikulede yapar o binaları.

Özcan Atar

 

 

162
0
0
Yorum Yaz