Bizden çıkmayan ve bizden beslenmeyen her ne olursa olsun sonund

2014-09-11 03:15:00

 

 Demokrasi sistemi bizden çıkmadıysa  demokrat olmak zor oluyor. Film yapma hikaye yazma roman yazma bizden sadır olmadıysa ki olmadı işte tüm bunları biz sadece taklit etmekten öteye gidemiyoruz. Çünkü biz bulmadık biz taklit ettik ve sadece taklitlerimizi daha da geliştirdik.

        Matbaayı biz bulmadıysak masada yemek yemeyi biz icat etmediysek  ilk film makinesini fotoğraf makinesini biz bulmadıysak ilk roman ve hikaye yazı tarzlarını biz ortaya koymadıysak çektiğimiz filmler hala bir Avrupalının filmleri kadar kaliteli olamıyor. Bu bizim kaliteli olmadığımızdan değil elbet ama bizim genetik şifrelerimizin çok farklı olmasından kaynaklanıyor.

        O kadar farklı ve ulvi değerler genlerimize kazınmış ki bizim filmlerimizde kitaplarımızda bunun esintilerine rastlamamak mümkün değil. Biz ne yaparsak yapalım en girift düşünceleri en basit gündelik konuşmaları ne filmlerimize aktaramayız. Sadece taklit etmeğe çalışırız. Başarılı olamayız. Çünkü ilk filmi biz yapmadık ve film demek  aslında rol yapmak yalanı gerçekmiş göstermek ise Türklerin genetik şifrelerinde rol ,yalan dolan,  gibi yapmak vs. şeklinde yapmacıklıklar olmadığından filmlerimizde belli düzlemde devam etmez. Ya tamamen alçalma olur ya da tamamen yücelme olur. Mesela bir yabancı filmde dizide pekala aileler en mahrem durumlarını bir toplantıda sere serpe anlatabilirler yani gündelik hayatta eşler arası konuşmalar ve davranışlar  çok güzel anlatılır. Yani yabancı filmi seyreden bir insan o filmlerde direkt olarak kendini buluverir.  Ve batılı felsefenin de psikolojinin de efendisi olduğundan filmlerinde kitaplarında mükemmel kurgular senaryolar bulunur. Bizde olmaz bunlar.

        Sadece filmler değil onlara ait hemen her alanda bu böyledir. Mesela demokrasi yönetim şekli onlarda kendini daha iyi ifade eder. Bize biraz yumuşak kalır. İşte bu yumuşak yönetim şekli  biraz daha fevri biraz daha deli ve biraz daha gözü kara ve korkusuz türk toplumları için pek de uygun bir sistem gibi görünmez. Padişah olsun tek lider olsun gerektiğinde hadi lan sen de desin. Yoksa toplum uysal değil olmuyor.

        Avrupalının romanlarını hikayelerini görüp onlar gibi yazmak isteyip ilk örnekleri ortaya çıkardığımızda pek o kadar başarılı olamadıkları gözden kaçmaz. Peki yüz yıllık taklitlerimizde başarı var mı var elbet ama gene de  asıl kaynak gibi olamıyoruz. Pekala onlara yaklaşan bir Orhan Pamuktan başka bir isim de gösteremiyoruz.

Özcan ATAR

 

 

 

62
0
0
Yorum Yaz