Tembellik Hakkı

2014-09-10 21:21:00

 

        Paul Laferque Tembellik Hakkı adlı kitabında “hala anlayamıyorlar makinenin insanlığın kurtarıcısı olduğunu; insanı aşağılık ücretli işlerden kurtaracak olan, azat eden boş zaman ve özgürlük veren tanrı olduğunu.”

        Makileşme işgücünde insana ihtiyacı azalttığında işsizlik de buna bağlı olarak körüklenmiş oluyor. P.Laferque insanın tam da bu sebepten özgürlüğe kavuştunu vurgularken artık mutluluğun da yolunun makine ile yani işsisizlik ile açıldığını söyler. Necmettin Erbakan:  “insan çalışmak istemez çünkü insan cennette yaşayacak şekilde kodlanmıştır” derdi. Yani işsizlik –tembellik-çalışmamak  tüm inanışlarımızın tersine Paul’e göre güzel bir durumdur.

        İşsizliğin insanı girdaba sürüklediğini yaşantıları ile pek çok insan deneyimlemiştir.  Bilim insanları makalelerinde çalışamamanın işsizliğin  bireysel sosyal zararlarını detaylarına kadar yazmışlardır. Gençlerin internet teki forumlarda yaşantılarından aktardıkları  olumsuzlar da işsizliğin insanları ne hallere getirdiği açık biçimde görülür; ancak ben işsizliği Paul’un açısından bakacağım.

        Karınca gibi çalışan insanlar. Durmadan biteviye…dev  fabrikalarda sanayilerde ofislerde geçim derdi içinde saatlerce oturarak veya ayakta çalışan insanlar..hele büyük şehirlerin curcunası…sabah sokaklarda işlerine yetişmek için koşuşturan, sabah işe gitmek için akşam eve dönmek için otobüslerde balık gibi üst üste yolculuk yapan , yorgun, yarı kapalı gözler. Düşünceli yüzler, bitap düşmüş vücutlar…kahretsin bu çalışma temposuyla insan nasıl ve ne zamana kadar yaşar. Günde 12-13 saat çalışan insanları görünce üzülmekten kendinizi alamazsınız. Halbuki çalışmak çalışmak ve çalışmak için dünyaya teşrif etmedik biz. Asıl hedef sırf Allahın yüceliğini temaşa etmek ve kulluk bilincine ermek için dünyaya gelmedik mi biz!

        İslam 13-14 saat çalışın yorulup eve gidin yatın dinlenin sabah  olunca tekrar 14 saat çalışın mı diyor ki! Çalışmak eyleminin bendesi olun  Allahı tefekkür edemeyecek hale gelinceye kadar çalışın diye bir öneri mi getiriyor İslam.  Tam tersine öğleyin dinlenin ikindi vakti dinlenin akşam güneş batınca çalışmayın diyor olabilir mi?

        Yüksek tempoda uzun süre çalışanların ben mutlu olabileceklerine inanmıyorum.

        O halde biz çalışmanın zararları diye maddeler sıralayabiliriz:

1.       Allahtan koparır

2.       Sanattan ayırır

3.       Aile düzenini bozar

4.       Vücut sağlığını bozar

5.       Akıl sağlığını bozar

6.       Birey toplum dengesini bozar

7.       Kalbi çürütür

8.       Beyin kapasitesini düşürür

9.       Ahlaki bayalığa sürükler

10.    Çocuk anne ilişkisini bozar

11.    Asabi çekilmez insanlar topluluğu ortaya çıkarır

12.    Süründürür

Şimdi ey işsizler! Mutluluk sizin hayat sizindir! Tiyatro sinemaya gidin, ayaklarınızı uzatıp güzel  bir kitap okuyun. Niçin dert edesiniz ki işsizim diye ne olsa mecbur çalışacaksız vakti geldiğinde.

                                                                              Özcan ATAR

63
0
0
Yorum Yaz